Positively Focused on Trends

La Jamais Contente – nigdy nie zaspokojony.

Spread the love

La Jamais Contente był pierwszym pojazdem, który zbudowany był wyłącznie w celu wyścigu i który przekroczył barierę 100km/h. Skonstruowany w Belgii, jednoosobowy automobil miał kształt  torpedy, jednak kierowca był dość wysoko usytuowany, a podwozie mocno wyeksponowane, co niestety zaburzało aerodynamikę pojazdu.

La JAmais Contente był w pełni elektrycznym pojazdem, jego nadwozie zbudowane z partinium – stopu aluminium, tungstenu i miedzi. Pojazd posiadał dwa silniki Postel-Vinay o mocy 25 kW każdy, które zasilane były z pakietu akumulatorów kwasowo-ołowiowych o napięciu około 200 V.

Foto: La Jamais Contente

Samochód prowadzony był przez Belga Camille Jenatzy, którzy trzykrotnie pobił rekord prędkości i jako pierwszy przekroczył barierę 100 km/h. Zyskał sobie tym samym miano “Rudy Diabeł” (ze względu na kolor swojej brody).

Jenatzy chciał otworzyć fabrykę samochodów elektrycznych. By to zrobić, potrzebował wybudować sobie odpowiednią renomę na paryskim rynku pojazdów, miało mu w tym pomóc branie udziału w wyścigach samochodowych. Wraz z producentem dorożek, stworzyli La Jamais Contente, używając lekkiego partinium.

Foto: Jenatzy wraz żoną, po wygranym wyścigu.

Dzięki La Jamais Contente, 4 marca 1899 Jenatzy osiągnął prędkość 105.882 kilometrów na godzinę, pobijając tym samym rekord prędkości i po raz pierwszy przekraczając barierę stu kilometrów na godzinę.

Automobil można do dziś oglądać w muzeum w Compiègne, France.

Hi, I am Russell Chowdhury; I am an entrepreneur, father, mentor and adventurer passionate about life. At this moment, I am working with depression and anxiety.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.